OlfinCar Fitness Horská – místo pro změnu

OlfinCar Fitness Horská je moderní sportovní centrum, vybavené cardio a silovou zónou, sálem na crossfit a funkční cvičení, zrcadlovým sálem na skupinové aktivity (SPINNING, BOSU, JUMPING, PILOXING, kruhové tréninky, cvičení pro děti atd.). V centru vás přivítá příjemná obsluha na sportbaru, kde si také můžete zakoupit nápoje, výživové doplňky nebo si dát kávu Nespresso. K dispozici je free Wi-Fi. Využít můžete naše kvalifikované a zkušené trenéry a instruktory.

OlfinCar Fitness Horská - místo pro změnu

Filip Tomáš: Začátečníci, dělejte to, co vás baví

Proč, kdy a jak jste začal se cvičením a fitness?
Protože sport je součástí mého života. Sportuji od raného dětství, kromě ledního hokeje, který jsem na výkonnostní úrovni hrál do 23 let, jsem se závodně věnoval také tenisu. Když jsem skončil s hokejem, nedovedl jsem si představit, že se najednou přestanu „hýbat“. Takže cvičení… Chcete-li, fitness bylo vlastně jakýmsi přirozeným pokračováním mého sportovního života.

Jaký je rozdíl mezi trénováním amatérských a vrcholových profesionálních sportovců?
Těch rozdílů jsou desítky, uvedu jeden zásadní. Amatéři sportují pro radost, pro profesionály je to kromě té radosti i práce. Amatér se tréninkem baví a může trénovat, kdy chce on sám. Od profesionála vyžaduje trenér profesionální přístup…, tím je řečeno vše. Podle toho také musíte k přípravě tréninku přistupovat. Amatér se jde „jen“ hýbat, u profesionála je třeba brát v potaz, zda se nachází před vrcholem sezony nebo již po něm, zda hraje zápas zítra večer nebo až za týden apod.

Vyhovuje vám zázemí a možnosti v OlfinCar Fitness Horská?
Určitě ano. Ke kvalitnímu tréninku, a to i vrcholových sportovců, máme k dispozici vše, co potřebujeme.

Z jakých částí se skládá kondiční příprava?
Na to se bez specifikace sportu těžko odpovídá. Řekl bych to asi takto: kondiční příprava se odvíjí od toho, v jaké fázi se ten který sportovec právě nachází, zda se jede více na objem nebo na dynamiku apod. Rád bych ale zdůraznil, že kondiční příprava jako taková neexistuje samostatně, že její nedílnou součástí je mimo jiné stále opomíjená ale nesmírně důležitá psychologie. Velmi často totiž o výsledku sportovce rozhoduje „hlava“, dále výživa, regenerace, fyzioterapie, lékařský dohled atd.

Dokáže se kvalitní letní nebo zimní kondiční příprava projevit na výsledcích sportovce v následující sezóně?
Akorát jste mě zastihl na soustředění s Anežkou Drahotovou na Kanárských ostrovech. Už teď se připravujeme na mistrovství světa 2019 v katarském Dauhá. Čili moje odpověď zní: ano, je to celoroční tréninkový plán načasovaný k určitému vrcholu resp. vrcholům sezony.

Jaký je váš názor na doplňky stravy?
Tady je třeba hodně rozlišovat, co doplněk stravy opravdu je a co se jen tak tváří. I tady „frčí“ na plné obrátky tvrdý byznys. V té intenzitě tréninkových dávek (4 – 6 fází denně), mají doplňky stravy své zastoupení. Ale pozor, pokud k tomu nemá sportovec vyváženou stravu, regeneraci atd., budou to vyhozené peníze. I doplňky stravy musí být správně nakombinované – amatérští sportovci totiž mnohdy ani neví, co k čemu slouží a jak správně kombinovat doplňky, takže to je pak celé kontraproduktivní. Proto považuji vždy za nutnou konzultaci s odborníkem, kterému více než o provizi z prodaných doplňků jde o skutečnou podstatu věci.

Co považujete za svůj největší trenérský úspěch?
Nebyly to jen moje trenérské úspěchy, ale aktuálně návrat chodkyně Anežky Drahotové mezi elitu, resp. její šesté místo na mistrovství světa družstev v Číně (květen 2018) a stříbro z letošního evropského šampionátu v Berlíně. A v minulosti zejména 5. místo Evy Vrabcové Nývltové na olympiádě v Soči. Velkou radost ale mám i z úspěchů handicapovaných sportovců Šárky Musilové a Aleše Kisého, s nimiž na kondiční přípravě spolupracuji už hodně, hodně dlouho.

Máte závěrem nějakou osobní radu pro začátečníky, ale i dlouholeté sportovce?
Začátečníci, dělejte to, co vás baví. A když se nedostaví výsledky podle vašich představ nebo se nedostaví hned, tak vás to přece pořád baví. O tom to celé je. Sportování přece není jen o stupních vítězů, ale také o radosti z pohybu. Na to se velmi často zapomíná. Pokud se týká sportovců profesionálů, ti by měli být rádi, že se živí něčím, co je baví, co je naplňuje, což se málokomu podaří. Ano, má to svá úskalí, a byť sport vypadá zvenku krásně a často jednoduše, není tomu tak. Ovšem nic není v životě zadarmo. Za všechno se něčím platí, vše je něčím vykoupeno, vždy je něco za něco. PS: Jinak řečeno – trvalou hodnotu nejen ve sportu, ale i v životě obecně má jen to, čeho dosáhnete tvrdou a poctivou prací.

Zdroj: Trutnovinky

Uložit odkaz do záložek.